NRS8030T4R7MJGJ
Mfr.Part #:
NRS8030T4R7MJGJ
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 8.00mmL×8.00mmW×3.00mmH SMD/SMT 4.7 µH 20 % 3.6 A 22 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)3 mm
Length8 mm
Width8.001 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Wirewound
Height3 mm
PackagingReel
Depth8.2 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch5.6 mm
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency40 MHz
TypeWirewound
Current Rating3.6 A
DC Resistance (DCR)22 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance4.7 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)4 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current3.6 A
Saturation Current3.6 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current3.6 A
Max Temperature Rise Current4 A
Temperature Rise Current4.7 A
Max Length8.2 mm
Max Width8.2 mm
Min Length7.8 mm
Min Width7.8 mm